Informacja FSSM RP: W Brukseli szeroko o ustawie represyjnej

Konferencja-wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w Brukseli w dniu 28.02.2018: “Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce”

28 lutego w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się konferencja "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce", zorganizowana przez FSSM, KOIU, SLD oraz troje europosłów S&D – Bogusława Liberadzkiego, Krystynę Łybacką i Janusza Zemke.

Artykuł (12 stron) ze zdjęciami do pobrania tutaj.


Do wysłuchania wystąpień i debaty zaproszeni zostali członkowie czterech komisji Parlamentu Europejskiego – LIBE (Wolności Obywatelskie), DROI (Prawa Człowieka), EMPL (Zatrudnienie i Sprawy Socjalne) i JURI (Prawo).


RELACJA

Na wysłuchanie (jak wynika z wypowiedzi J. Zemke) przybyła wyjątkowo duża ilość gości i wyjątkowo dużo eurodeputowanych się wypowiadało:

W dyskusji w Europarlamencie zabrało głos 6 posłów do PE spoza Polski i jeden były poseł do PE.

- Josef WEIDENHOLZER (Wiceprzewodniczący frakcji S&D w PE; Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych;)
- Birgit SIPPEL (Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych; Komisja Specjalna ds. Terroryzmu)
- Sylvia-Yvonne KAUFMANN (Komisja Prawna)
- Arne LIETZ (Podkomisja Bezpieczeństwa i Obrony)
- Georgi PIRINSKI (Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych)
- Marita ULVSKOG (Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych)
- Frank SCHWALBE-HOTH (były poseł do PE; Zieloni)

Z posłów do PE z Polski głos zabrali: B. LIBERADZKI, K. ŁYBACKA i J. ZEMKE.

Ogółem udział wzięło 16 przedstawicieli Parlamentu Europejskiego co jak wielokrotnie powtarzano jest znaczącą liczbą jak na tego typu spotkania.

Dyskusji przysłuchiwali się prezydent EUROMIL (instytucji zrzeszającej wszystkie europejskie organizacje związkowe żołnierzy, weteranów i kombatantów) Emmanuel Jacob oraz przedstawiciele władz EPU - najważniejszej europejskiej organizacji policjantów.

Celem było przybliżenie europosłom z krajów Unii Europejskiej kolejnego przykładu nieprzestrzegania zasad praworządności w Polsce jakim jest ustawa represyjna.

Spotkanie prowadził Zdzisław Czarnecki – prezydent FSSM RP, który po krótkim wprowadzeniu poprosił o przedstawienie prezentacji zawierającej zwięzłą historię działań podejmowanych po 1990 r. przez kolejne rządy w stosunku do emerytów i rencistów mundurowych, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r.

Po prezentacji głos w sprawie ze strony polskiej zabrali:

- Henryk Majewski – były Minister Spraw Wewnętrznych w III RP i działacz opozycji w latach osiemdziesiątych: zobacz na stronie Polsat News
- Tomasz Oklejak - przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich
- Rafał Jankowski - przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów

– ich wystąpienia były uzupełnieniem prezentacji.

Trzecia część wysłuchania to wystąpienia represjonowanych funkcjonariuszy i wdowy po funkcjonariuszu: zobacz na YouTube

Wysłuchanie zakończył Andrzej Rozenek - pełnomocnik obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

Apel uczestników konferencji:

O KONFERENCJI W PE oficjalnie poinformowane zostały najważniejsze osoby w państwie - Prezydent RP, Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Pismo tej samej treści otrzymali:
1) Premier RP Mateusz Morawiecki,
2) Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński,
3) Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Relacja na portalu Onet.pl - tutaj.

Audycja Radia DOXA nagrana w PE - do odsłuchania tutaj.


PO KONFERENCJI W BRUKSELI

"Konferencję, stanowiącą wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim w Brukseli, z wyrazistym tematem: "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy policji i żołnierzy w Polsce" – mamy już za sobą.
Założenia organizatorów zostały spełnione. W wystąpieniach reprezentantów środowisk emerytów mundurowych z Polski nie zabrakło mocnych argumentów, ale także wzruszających wspomnień, refleksji, a nawet łez...
W konferencji brali udział nie tylko europarlamentarzyści z Polski, ale także z Austrii, Niemiec, Grecji, Estonii, Szwecji, Bułgarii, czy też Rumunii, przedstawiciele czterech ważnych komisji parlamentarnych, zajmujących się prawem, wolnościami obywatelskimi, prawami człowieka i sprawami socjalnymi zatrudnionych).
Jednoznacznie oceniono, iż ustawa represyjna dot. świadczeń emerytalnych funkcjonariuszy mundurowych wprowadza odpowiedzialność zbiorową i łamie podstawowe prawa obywatelskie.
Stąd wypływa nasz zgodny, podstawowy wniosek. Występujemy wspólnie, polscy parlamentarzyści oraz parlamentarzyści z wielu innych państw, do Komisji Europejskiej, żeby w trakcie rozmów z polskim rządem o przestrzeganiu praworządności w Polsce, postawić także problem wprowadzania w naszym kraju na coraz szerszą skalę odpowiedzialności zbiorowej.
Nie ma i nigdy nie będzie w cywilizowanej Europie zgody na to, żeby karać ludzi bez wyroku sądu, a tymczasem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało dotkliwie ukaranych i upokorzonych bez żadnego wyroku orzekającego o ich winie i karze.
Wystąpimy do Komisji Europejskiej, żeby nie była przekonana, iż jest to tylko wewnętrzny problem Polski, ale problem całej Unii, ponieważ w Polsce, kraju członkowskim Unii, na coraz szerszą skalę łamie się podstawowe i obywatelskie prawa.
Przygotowany zostanie projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat wprowadzania w Polsce odpowiedzialności o charakterze zbiorowym.
Komisja Europejska toczy obecnie z polskim rządem dialog na temat przestrzegania prawa. Uważamy, że jego zakres nie może dotyczyć wyłącznie Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów w ogóle, ale także tego, że na coraz szerszą skalę wprowadzane są zasady odpowiedzialności zbiorowej. Dlatego chcemy głośno zwrócić uwagę, że ten problem także powinien być tematem rozmów między rządem polskim a Komisją Europejską.

Janusz Zemke"


Wystąpienie posłów UE do Komisji Europejskiej

Posłowie Parlamentu Europejskiego wystąpili do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera z wnioskiem, aby Komisja Europejska w tej sprawie podjęła rozmowy z polskim Rządem - "ustawa represyjna narusza zasady demokratycznego państwa prawa":


DODATKOWE INFORMACJE

Na konferencję do Brukseli pojechała ponad 50-osobowa delegacja:

- osób pokrzywdzonych ustawą,
- przedstawiciele FSSM z prezydentem Zdzisławem Czarneckim,
- Przewodniczący Rafał Jankowski i wiceprzewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów,
- przedstawiciele związków i stowarzyszeń służb mundurowych - członków wchodzących w skład Federacji, w tym m.in. SEiRP, ZŻWP, SEiRSG, SKPP,
- przedstawiciele Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej z Andrzejem Rozenkiem, w tym koordynatorzy Komitetów ze wszystkich województw (za wyjątkiem podlaskiego),
- przedstawiciele SLD z sekretarzem generalnym Marcinem Kulaskiem,
- przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich oraz reprezentanci różnych instytucji europejskich i dziennikarze.
Z ramienia SKPP i OKIU Wrocław w konferencji uczestniczyli insp. Andrzej Kląskała Prezes SKPP oraz mł. insp. Witold Domaniecki.

Uczestnicy konferencji skierują i desygnują apel do władz polskich. Oprócz Apelu do władz polskich, organizatorzy roześlą konferencyjne dokumenty i prezentacje medialne do wszystkich eurodeputowanych Parlamentu Europejskiego (750 osób) i ich asystentów oraz instytucji europejskich. Na liście adresatów znajduje się 3615 osób.

Całkowity koszt pobytu delegacji FSSM RP w Brukseli (przejazd, noclegi, wyżywienie, przewodnik, ubezpieczenie, etc.) pokryli organizujący Konferencję europosłowie SLD – Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka i Janusz Zemke.
Z darowizn na walkę z ustawą represyjną, kwotą ogółem 3,5 tys. zł pokryte zostały koszty materiałów promocyjnych – plakatów informujących europarlamentarzystów o Konferencji oraz ulotek i pendrivów z nagraną prezentacją multimedialną, która została przedstawiona na Konferencji. Pozostałe koszty, uczestnicy delegacji ponieśli z własnych środków.

Konferencja oraz wywiady europosłów, OKIU i represjonowanych uczestników były nagrywane przez kilka TVP, a całą relację z konferencji, wszystkie wypowiedzi, nagrywała TVP Info!

Relacja na profilu Jacka Mykity na Facebooku.


Źródła:
- materiały FSSM RP
- strona internetowa Janusza Zemke
- nagrania i zdjęcia uczestników
- Onet.pl


MATERIAŁY PRZEKAZANE PARLAMENTARZYSTOM PE

Comments of the Supreme Court (w języku angielskim)
Prezentacja: "Repressions against retired officers of uniformed services and soldiers of the Republic of Poland"
(w języku angielskim)
Prezentacja: "Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej"
(w języku polskim)
The opinion of the Helsinki Foundation for Human Rights
(w języku angielskim)
Decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie (w języku angielskim)
Situation of the retired uniformed services’ officers in Poland (w języku angielskim)
Nagranie - klip filmowy OKIU FSSM RP

 

Przykładowe zdjęcia: