W związku z zawieszeniem dyżurów i posiedzeń Zarządu w siedzibie SKPP oraz bieżącej działalności na czas stanu epidemii, wszelkie sprawy dotyczące członków Stowarzyszenia, a także osób objętych pomocą prawną w sprawach ustawy represyjnej są na bieżąco załatwiane telefonicznie i mailowo.


W celu sprawnej realizacji bieżących spraw Stowarzyszenia, mimo utrzymującego się stanu epidemii,
przywrócone zostają dyżury w siedzibie Zarządu SKPP - w każdy wtorek tygodnia oraz doraźnie według potrzeb i pilności spraw oraz potrzeb członków Stowarzyszenia.


Marcowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (marzec 2019, nr 3) „Dylematów Policyjnych”. Jeśli uznamy, że tytuły z wnętrza numeru rzucone na stronę tytułową pisma oddają to, co redakcja uważa za ważne w numerze, to prześledźmy. „Kolizja i wypadek” – tytuł mówi wszystko. „Bezpieczne hasła internetowe” – o powszechnych (niebezpiecznych) praktykach Polaków. „To już plaga” – o niszczeniu boisk przez wandali. „Więcej mandatów” – wiadomo, że chodzi o drogowe. „Za mało inwestycji?” – o zakorkowanym Wrocławiu. Na deser pozostaje powracający felieton „do refleksji” – głównie o bezmyślnej dekomunizacji przestrzeni publicznej. Polecamy.

MB

DylematyPolicyjne.pl

Przegląd prasy resortowej

„Stołeczny Magazyn Policyjny” marzec 2019

Przestępczość narkotykowa rozlała się na tyle szeroko, że niezbędna i pożyteczna jest mobilizacja różnych struktur i sił. Garnizon stołeczny może się chlubić aktywnością i efektami pracy tamtejszego wydziału do walki z przestępczością narkotykową. O tym właśnie mówi artykuł podsumowujący paroletnią działalność tej komórki. Kolejny raz zwracamy też uwagę na „Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych”. Przyda się każdemu pełnosprawnemu, szczególnie myślącemu z wyższością o swej pełnosprawności.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„POLICJA 997” nr 2 (167) luty 2019

Uwagę przykuwa relacja o sprawie Tadeusza Komendy, w aspekcie w ogóle pomyłek sądowych, to znaczy niesprawiedliwości w majestacie prawa. Ciekawość co do skutecznej obsługi i sprawności funkcjonowania budzi prezentacja nowych pistoletów, słoweńskiej produkcji, w które wyposażona zostanie polska policja. Dział „Cyberzagrożenia” zawiera w tym numerze ostrzeżenia przed pfishingiem, to znaczy formą oszustwa polegającą na podszywaniu się pod firmy lub osoby w celu wyłudzenia chronionych informacji.

Czytaj dalej

Oświadczenie Redakcji "Dylematów Policyjnych"

W nawiązaniu do opublikowanego w dniu 27 grudnia 2018 r. oświadczenia insp. Marcina Brzezińskiego o zawieszeniu współpracy z Redakcją miesięcznika "Dylematy Policyjne", publikujemy treść oświadczenia "Od redakcji" zamieszczonego w lutowym wydaniu miesięcznika.

Od redakcji

Nasi wierni czytelnicy zauważyli zapewne brak felietonu Marcina Brzezińskiego. Jego nieobecność wiąże się z pewną popełnioną przez nas niezręcznością, którą chcemy wyjaśnić. Spowodował ją dopisek od redakcji o brzmieniu: Poglądy, opinie i oceny, wyrażone w tekście są  wyłącznie poglądami autora tekstu.  Umieszczony był on pod tekstem „Psia służba czyli ballada o Philipie Marlowe” w grudniowym numerze „Dylematów”.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„Stołeczny Magazyn Policyjny” styczeń 2019

Z okazji 100-lecia policjipatronem Komendy Stołecznej Policji został wybrany Komendant Policji Państwowej m.st. Warszawy w latach 1934-39 podinsp. Marian Stefan Kozielewski, starszy brat legendarnego „kuriera z Warszawy” Jana Karskiego, żołnierz Legionów, konspirator czasu wojny, więzień Auschwitz, uczestnik Powstania Warszawskiego, postać będąca wzorem dla następnych pokoleń policjantów. Kontynuowany w numerze jest „Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych”.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„POLICJA 997” nr 12 (165) grudzień 2018

Należy zwrócić uwagę na publikację o katowickim policyjnym eksperymencie „Dziecko i nieznajomy” i kampanii społecznej „Naucz mnie, kiedy mówić NIE”. Kampania ta ma służyć przestrzeganiu przed pozostawianiem dzieci bez opieki oraz nauce asertywnej postawy dzieci w kontakcie z obcymi. Jest też dekalog zasad „Jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie”, który powinien być przydatny rodzicom i opiekunom.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej - na co zwrócić uwagę w minionym kwartale?

W numerze 10 (163) z października 2018 r. „POLICJA 997” w dziale prawnym znalazło się opracowanie „Przetwarzanie danych osobowych w postępowaniu przygotowawczym”, przybliżające nowe zasady związane z ochroną danych osobowych w prawie unijnym, a w tym w tzw. dyrektywie policyjnej. Chodzi w szczególności o przetwarzanie tych danych przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Pożyteczne dla policyjnych dyżurnych są rady jak się zachować wobec potencjalnych samobójców w artykule „Prewencja samobójstw”, a interesujące są związane z samobójstwami „fakty, mity i stereotypy”.

W numerze z października 2018 r. „Stołecznego Magazynu Policyjnego” zaskoczyć może czytelnika (bo któż by się tego spodziewał?) treść artykułu o uniwersyteckim wykładzie inauguracyjnym prof. Ewy Łętowskiej o podobieństwie prawa i opery. Przyda się policjantom (ale nie tylko) „Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych”.

Czytaj dalej

Oświadczenie insp. Marcina Brzezińskiego, autora felietonów i artykułów publikowanych w czasopiśmie Dylematy Policyjne

Szanownych Czytelników moich felietonów publikowanych pro bono, począwszy od września 2013 r., na łamach i na stronach internetowych „Dylematów Policyjnych”, uprzejmie, choć z przykrością informuję, że jestem zmuszony zawiesić współpracę z Redakcją miesięcznika ze względu na zaistniałe i trwające różnice poglądów.

Marcin Brzeziński

Grudniowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (grudzień 2018, nr 12) „Dylematów Policyjnych”. Zwracamy szczególną uwagę na publikację insp. Marcina Brzezińskiego pod redakcyjnym tytułem „Psia służba czyli ballada o Philipie Marlowe” (pierwotny autorski tytuł „Ballada o Philipie Marlowe, chlaniu i gangusach”) oraz związanym z tym artykułem oświadczeniem Zarządu Stowarzyszenia Komendantów Policji Polskiej. Przytoczone teksty dotyczą ustosunkowania się do treści zawartych w książce Jakuba Ćwieka i Adama Bigaja „Bezpański”, z podtytułem „Ballada o byłym gliniarzu”, wydanej przez oficynę „Marginesy”.

Artykuł Marcina Brzezińskiego zamieszczamy w całości poniżej.

Pierwotny autorski tytuł publikacji „Ballada o Philipie Marlowe, chlaniu i gangusach” został zmieniony na prośbę Redakcji DP w związku z zamieszczoną na sąsiedniej stronie rozmową  z metropolitą wrocławskim abp. Józefem Kupnym.

DylematyPolicyjne.pl

Czytaj dalej

Listopadowy numer "Dylematów Policyjnych"

Listopadowy numer (listopad 2018, nr 11) „Dylematów Policyjnych”. Tytuł na pierwszej stronie, „wytłuszczony” – „Przestępczość nieletnich” – bardzo słuszny, jeśli chodzi o podkreślenie wagi problemu. Od dawna w kryminologii obecny jest pogląd, że źródła przestępczości tkwią w przestępczości nieletnich.

Czytaj dalej