W związku z zawieszeniem dyżurów i posiedzeń Zarządu w siedzibie SKPP oraz bieżącej działalności na czas stanu epidemii, wszelkie sprawy dotyczące członków Stowarzyszenia, a także osób objętych pomocą prawną w sprawach ustawy represyjnej są na bieżąco załatwiane telefonicznie i mailowo.


W celu sprawnej realizacji bieżących spraw Stowarzyszenia, mimo utrzymującego się stanu epidemii,
przywrócone zostają dyżury w siedzibie Zarządu SKPP - w każdy wtorek tygodnia oraz doraźnie według potrzeb i pilności spraw oraz potrzeb członków Stowarzyszenia.


Październikowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (październik 2018, nr 10) „Dylematów Policyjnych”. Można zwrócić uwagę na większe opracowania - o technice kryminalistycznej, dopalaczach, systemie szkolenia na kierowców (z dużą zapowiedzią na stronie tytułowej) czy sytuacji pieszych na drogach. Ale tematem miesiąca w kraju są niewątpliwie wybory samorządowe.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„POLICJA 997” nr 9 (162) wrzesień 2018

Wydaje się, że powinno się sprawdzić tworzenie jednolitych etatowych komórek do spraw wykroczeń. Oznacza to bowiem odciążenie dużej części policjantów i powierzenie tych spraw wyspecjalizowanym wykroczeniowym „dochodzeniowcom”. „Policyjny pitawal” przywołuje w artykule „Granica w ogniu” najtragiczniejszy epizod w międzywojennej historii polskiej policji – napad na Stołpce w 1924 r. na wschodnim pograniczu na tle w ogóle sytuacji i zabezpieczenia granicy polsko-bolszewickiej przed prowokacjami i sabotażystami.
W dziale prawnym opracowanie dotyczące prawnych aspektów przeszukania mieszkania, pomieszczenia lub pojazdu. Zwracamy uwagę na przegląd policyjnych orkiestr („Muzyka łagodzi obyczaje” – prawda!), w którym poczesne miejsce zajmuje Orkiestra KWP we Wrocławiu. 

„Stołeczny Magazyn Policyjny” wrzesień 2018

Ciekawy jest artykuł o profilowaniu, to znaczy o tworzeniu profilu psychologicznego sprawcy skomplikowanego przestępstwa przez profilera-psychologa. Jest to zabieg śledczy odgrywający dużą rolę szczególnie na Zachodzie, u nas stosunkowo mało popularny i często kwestionowany przez starych „wyjadaczy” służb kryminalnych. „Ochrona prawna funkcjonariuszy Policji” - to tytuł materiału z jednej strony pożytecznego, ale z drugiej strony takiego, że nawet nie chce się go komentować. O grzechach resortu  w tym zakresie przez całe dziesięciolecia można byłoby napisać książkę. Można tylko wyrażać nadzieję, że coś się zmieni.

opr. MB

"Stołeczny Magazyn Policyjny"

"Policja 997"

Wrześniowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (wrzesień 2018, nr 9) „Dylematów Policyjnych”. Zwracamy uwagę na duże opracowanie dotyczące skuteczności działania dolnośląskiej policji w okresie ostatniego półrocza. Trafne są artykuły o bezsensownej lokalnej prohibicji, bezradności członków spółdzielni mieszkaniowej wobec działań zarządu oraz o nadmiernej ilości ulicznych progów zwalniających.

Czytaj dalej

Sierpniowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (sierpień 2018, nr 8) „Dylematów Policyjnych”. „Bezpieczniejsze przejścia” to tytuł z pierwszej strony i opracowanie wewnątrz oraz fotograficzny reportaż z tegorocznych wrocławskich obchodów Święta Policji – to większe pozycje numeru.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„POLICJA 997” nr 8 (161) sierpień 2018

Numer zdominowały relacje z obchodów centralnych i na terenie kraju Święta Policji 2018 oraz związanych z tymi obchodami nominacji. Czynnych policjantów zainteresuje strona o ochronie prawnej policjantów, czyli o tym, co zawsze kulało i co – jak widać, słychać i czuć – kuleje nadal. Dobra rada, że trzeba „dochodzić sprawiedliwości” nie zastąpi konieczności systemowych zmian i obowiązków resortu w tym względzie. Coś w policyjnego kalendarium: w 1928 r. ówczesny komendant główny Policji Państwowej zobowiązywał swoich podwładnych do grzeczności na służbie.

Czytaj dalej

Lipcowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (lipiec 2018, nr 7) „Dylematów Policyjnych”. Zwraca uwagę większe opracowanie „O kulturę jazdy” dotyczące omówienia wcześniejszych publikacji na temat właśnie kultury jazdy. Wśród wielu innych materiałów w części kontrowersyjne wydają się opinie wyrażone w artykule Waldemara Antkowiaka w związku z kibolskimi ekscesami na stadionach i próbach reakcji na nie.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„Stołeczny Magazyn Policyjny” czerwiec 2018   

Entuzjastom wyposażania swego pojazdu w techniczne gadżety (aczkolwiek mogą być pożyteczne) przyda się niewątpliwie artykuł o zakazie używania coraz bardziej popularnych kamerek samochodowych w dużej części krajów europejskich.

Czytaj dalej

Czerwcowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (czerwiec 2018, nr 6) „Dylematów Policyjnych”. Numer przynosi aż całą stronę poświęconą Stowarzyszeniu Komendantów Policji Polskiej. Dlatego więc polecamy różności w całym numerze, ale skoncentrujemy się na tej właśnie stronie, na której znalazły się obszerne relacje.

Czytaj dalej

Przegląd prasy resortowej

„POLICJA 997” nr 5 (158) maj 2018

Ciekawy dla kryminalistyków, ale nie tylko, jest artykuł  „DNA z kości”. Jak tytuł wskazuje chodzi szczególnie o identyfikację śladów w sprawach, w których staje się bezradnie wobec ludzkich szczątków. Dział prawny przynosi tym razem opracowanie o „królowej dowodów” (słusznie w tytule ze znakiem zapytania), czyli o wyjaśnieniach podejrzanych i ocenie tych wyjaśnień.

Czytaj dalej

Majowy numer "Dylematów Policyjnych"

Ukazał się nowy numer (maj 2018, nr 5) „Dylematów Policyjnych”. „RODO czyli bezpieczniej” – to strona tytułowa. Oby. Oby zalecenia unijne w zakresie ochrony danych osobowych nie przeradzały się chwilami w karykaturalne utrudnienia dla ludzi w ich codziennym funkcjonowaniu. W chwili obecnej brzmi to abstrakcyjnie, ale zawsze można sobie wyobrazić urzędniczą nadgorliwość. Interesująca jest informacja o przepisach o podjęciu postępowania przygotowawczego, szczególnie ważnych w przypadku spraw umorzonych z powodu niewykrycia sprawców najpoważniejszych przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu. Unia Europejska doprowadza także do tego, że wszystkie nowe sprzedawane samochody muszą być wyposażone w system automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku, co może zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar. Wybraliśmy tylko niektóre tematy, reszta numeru do osobistego spenetrowania. Także felieton „do refleksji” – tym razem jeszcze jeden głos o zbrodni miłoszyckiej.

MB

DylematyPolicyjne.pl